KURUMSAL

BİZE ULAŞIN

Web teknolojileri konusunda istediğiniz zaman arayabilir ya da İletişim formumuzu kullanabilirsiniz...
Web tasarım, e-ticaret, web programlama ya da diğer web uygulamalarıyla ilgili projeleriniz için bizden teklif isteyin...

Web tasarımında renk paletleri

Web tasarımı yaparken en önemli unsurlardan biri renk paletleridir. Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar saniyeler içerisinde siteniz, markanız, ürünleriniz ve kurumunuz hakkında genel bir kanıya varıyor. Bu açıdan renk paletleri web tasarımında kullanıcılara belli algı ve duyguları oluşturmak için kullanılır. Renk paletleri sayfanızı ziyaret eden kullanıcılar ile markanız arasında köprü kurulmasını sağlar. Renklerin bir web sitesinde oluşturduğu algı ve duygular aşağıdaki gibi belirtilebilir.

Mavi: Sakinleştirici, rahatlığı sağlayan ve huzur veren mavi aynı zamanda başarıyı çağrıştırır.

Kırmızı: Güç, hareket, girişimcilik ve liderliği temsil eder.  Bu nedenle web tasarımında oldukça tercih edilen renklerden biridir. Sarı: İyimserlik, canlılık, coşku ve hareketi  vurgular. Aynı zamanda süreksizlik ifade ettiği için web tasarımında ana tema olarak genelde sarı tercih edilmez.

Yeşil: Huzur ve iyimserliği temsil eder aynı zamanda doğayı çağrıştıran bir renk olan yeşil özgüveni de vurgular.

Siyah: Genelde lüks ürün ve markalarda kullanılan siyah güç ve kararlılığı çağrıştırır.

Turuncu: Satın almayı ve sipariş verdirmeyi en çok tetikleyen turuncu agresif bir renk olarak genelde web tasarımında butonlarda ve oluşturulan kampanyalarda  yoğun olarak kullanılıyor.

Birçok marka ve şirket belli bir algı yaratmak ve tüketici ile köprü kurmak için renk paletlerinin tüketiciler üstündeki etkilerini araştırmaktadır.
whatsapp