KURUMSAL

BİZE ULAŞIN

Web teknolojileri konusunda istediğiniz zaman arayabilir ya da İletişim formumuzu kullanabilirsiniz...
Web tasarım, e-ticaret, web programlama ya da diğer web uygulamalarıyla ilgili projeleriniz için bizden teklif isteyin...

Hayal kırıklığı yaratan web tasarım hataları

 Etkileşimli bir arayüz veya web tasarımı kolay bir iş  değildir. Kullanıcılar ile ilgili her şeyi en önemlisi davranışlarını analiz etmeli ve daha sonra ayrıntılı bir planlama yapılmalıdır. Yeni web teknolojileri, bu analiz ve planlamaları kolaylaştırıyor ancak bu teknolojiler aynı zamanda özellikle teknoloji ile haşır neşir kullanıcıları etkilemeyi de daha zor hale getiriyor.
 
Göz yoran parlak resimler  ve çok hareketli animasyonları, kullanıcılar eskisi kadar etkileyici bulmuyorlar. Kullanıcılar kendi telefonlarıyla bile yapabildikleri hareketli gif ve animasyonlardan etkilenmiyorlar.  Peki sitemizde kullanıcı deneyimini ve dönüşümleri arttıracak web tasarımı nasıl olmalı sorusunun cevabını ararken yaptığımız hatalar nelerdir. Bunlarla ilgili en sık yapılan hataları sizin için derledik.
 
Aşırı yenilikçi tasarım
Web tasarımı başlı başına yaratıcı bir çabadır.  Tasarımcılar her zaman yaptıkları tasarımlarla kendilerini ifade etmeye çalışırlar. Her zaman yenilik yaparak bir önceki tasarımdan farklılaşmayı ve tasarım denizi içerisinde bir adım öne çıkmayı hedeflerler.
Ancak kullanıcılarınız için mükemmel bir etkileşim tasarlamaktan bahsediyorsak yenilik her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Niş ve hatta bazı spesifik web siteleri için ise durum çok daha kötü olabilir. Ziyaretçileriniz siteyi gezerken kendilerini rahat hissetmelidir.  Kullanıcıların aşina olduğu web siteleri ve alışkanlıklarının olduğu (örneğin navigasyon kalıpları )  unutularak yenilikte çok ileri giderseniz bu size zarar verebilir.  Örneğin tasarımcının kafasında mükemmel bir proje var ve bu sizi çok etkiledi. Ancak bu sitenize giren ziyaretçiyi bir bilinmeyene götürüyor ve kullanıcının kafasını karıştırıyorsa o yenilikten uzaklaşmak gerekiyor. Özellikle de kullanıcı bazı temel bilgileri arıyorsa
 
Sitede boş alan nefreti 
Bir zamanlar sitenin her bir pixeline bir banner, reklam ve ya animasyon eklemek çok modaydı. Daha sonra bu ugyulamadan hızla uzaklaşıldı.. Basit,temiz, şık ve kullanıcıları boğmayan tasarımlar yeni sitelerde daha çok tercih ediliyor. Ancak kimi zaman siteyi yaptıran kişinin yönlendirmesiyle, kimi zaman da tasarımcının kendi tercihi olarak banner ve yoğun bilgi ile tıka basa dolu sayfalar yapılabiliyor.  Çok fazla bilgi ve içeriği aynı sayfada vermek gerçekten de kullanıcıların siteden uzaklaşmasına neden oluyor. Çoğu önemli bilgi spam gibi görülüyor. Bu yüzden önce temel bilgilere dikkat çekmek ve sonrasında etkileşim kurmak için etkileyici bir şeyler tasarlamak çok daha doğru bir strateji olacaktır. Ayrıca sayfa kenarlarındaki boşlukların her monitör ve çözünütlükte farklı boyutlarda olacağını da hesap etmek gerekiyor.
 
Kontrast kullanmamak 
Görsel bir hiyerarşi oluşturmak ve kullancının dikkatini istediğiniz yerlere taşımak için kontrast renklerin kullanılması çok önemlidir. Bu sadece renk için değil boyut, şekil ve yerleşim içinde böyle. Web sayfasındaki her içeriğin değerini ve önemini ince bir şekilde göstermek için diğer içeriklerin aksi bir biçim kullanmalıyız. 
İnsanlar otomatik olarak küçük düğmenin büyük düğmeden daha az önemli olduğunu anlarlar. Daha büyük harflerin veya daha çok vurgulanan harflerin de daha önemli olduğunu biliyorlar. Bu nedenle, tasarımınızın, kullanıcıya nereye gideceğini ve ne yapacağını göstermesi için mutlaka kontrast içerdiğinden emin olmak gerekiyor.
 
Karmaşık Formlar
Formlar herkes için bir acıdır. Kimse onları doldurmayı sevmiyor. Ancak tüketici verilerini kullanmak istiyorsanız başka şans yok. Yine de çirkin görünmeleri ve sinir bozucu olmaları gerekmiyor. Çok fazla bilgi istenen formlar,  doldurulması zorunlu alanların belirtilmediği ve tıklandıktan sonra bunların farkına varılan alanlar, tabindex verilmeyen, çerçevesi silik ya da belirsiz metin kutuları, kötü yerleşimler formları gerçekten de kullanıcılar için bir kabusa dönüştürebilir. Bu yüzden, form tasarımı söz konusu olduğunda, önce kullanıcıyı ve verimliliği düşünmek, sonra onları şaşırtmadan memnun etmenin yollarını bulmak önemlidir.
 
Kafa karıştıran sayfa isimleri
Bu son zamanlarda çok karşılaşılan  bir hata. Bir çok web sitesi harika bir deneyimle başlar ancak kötü bir navigasyon yüzünden kullanıcılar bakmayı düşünmediği farklı sayfalarda gezinmeye başlar. Genel sayfalar için garip isimler Örneğin “blog” yerine ”daha fazlasını öğren” , “hizmetlerimiz” yerine “neler var” şeklinde navigasyonu düzenlediğimiz zaman bazı müşterileriniz yaratıcılığınızı takdir edecektir. Ancak bir çok müşteriniz gereksiz yere farklı sayfalarda vakit kaybedecektir. 
Ayrıca bir çok müşterinin  sayfanıza, şirketiniz veya ürünleriniz hakkında bilgi almak için  girdiğini, yaratıcılık yeteneğinizi takdir etmek için sitenizde olmadığını da düşünmek gerekir.
 
whatsapp